Saturday, May 28, 2016

Топ 15 здрави намирници за деца- 1.СПАНАЌ


Спанаќот е познат како „крал на зеленчукот ” од причина што изобилува со минерали и витамини, а листовите содржат големо количество на хлорофил.
Овој зеленчук е вистинска витаминска бомба. Содржи бетакаротин и лутеин кои се корисни за видот. Содржи калциум кој им е најпотребен на коските.

Спанаќот содржи:
 •     Фолна киселина – 50% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Витамин А-60% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Витамин Ц-35% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Железо-20% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Магнезиум-20% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Рибофлавин-15% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Калциум-10% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Калиум-15% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Витамин Б6-15% од дневно препорачаната доза по оброк
 •     Витамин Е-15% од дневно препорачаната доза по оброк 
Ви препорачуваме вкусен рецепт со овој благотворен зеленчук:

Интегрални мафини со спанаќ

Состојки:
 • 150 гр интегрално брашно
 • 100 гр пченично брашно
 • 1 кесичка пециво
 • 2 чешниња лук
 • 1/2 лажиче сол
 • 100 гр сирење
 • 50 мл масло (+3 лажици за пржење )
 • 3 јајца
 • 200 гр спанаќ

Подоготовка:

Спанаќот убаво го миеме па ситно го сецкаме.
Го пржиме па го додаваме во претходно изматените јајца.
Додаваме сирење, брашното мешано со пециво и посолуваме.
Го додаваме ситно сецканото лукче и маслото.
Смесата ја изедначуваме и ја префрламе во хартиени корпици сместени во калап за печење.
Печеме во добро загреана рерна околу 20 минути проверувајќи со чепкалка.
На здравје :)


No comments:

Post a Comment