Saturday, May 28, 2016

Топ 15 здрави намирници за деца- 3.БОРОВНИЦА


 Боровинките спаѓаат во групата на најздрави овошја.
 Истражувањата покажуваат дека штитат од болести на срцето и појавување на дијабет и ја подобруваат работата на мозокот. Докажано е и дека боровинките можат да помогнат во намалување на мастите во организмот кои многу влијаат на дебелината.
 Добар начин да ги вметнете во секојдневната исхрана на вашите деца е да им ги давате по појадокот. Тие се и супер додаток на летните салати и десерти.

Смути од боровинки

Потребни сосотјки:
  • 1 чаша боровинки;
  • 1 банана;
  • 1/4 чаша ананас;
  • 100 грама јогурт;
  • 1 чаша спанаќ (или кељ);
  • 1 лажица ленено семе;
  • 1/2 чаша оризово млеко;
  • 1/2 чаша вода;
  • 1/4 чаша мраз (по желба);Подготовка: 
Ставете ги сите производи во блендер и матете додека не добиете хомогена смеса.

No comments:

Post a Comment