Tuesday, August 30, 2016

Зашто го бланшираме зеленчукот?

Бланширање е процес кој е речиси задолжителен за големиот дел од зеленчуците пред да се замрзнат. Бланширањето е всушност  кратко обарување на зеленчукот и овошјето во зовриена вода.

Правилно замрзнување на зеленчукот и овошјето

Замрзнувањето на зеленчукот и овошјето е одличен начин да се подготват свежи залихи за зима, а одличен начин за чување на мали порции храна за вашите деца. Екстремно ниската температура го запира растот на микроорганизмите и ги забавуваат промените кои водат до расипување на храната. Квалитетот на замрзнатиот зеленчук и овошје зависи од квалитетот кога е свежо - колку се посвежи и позрели зеленчукот и овошјето, особено ако се дојдени директно од градина, најдобри се за замрзнување.

Monday, August 29, 2016

Колку време смее да седи бебешката храна во замрзнувачот?

Мајките најчесто ја замрзнуваат бебешката храна за да си го олеснат секојдневието, односно не секогаш се во можност да подготват храна во дадениот момент, а не сакаат да користат готови производи. 

Wednesday, August 24, 2016

Круша 6+ месеци

Крушата е сочно и слатко овошје со помалку зрнеста текстура. Постојат илјади видови од ова овошје и секое се разликува по боја, облик, вкус и големина. Може да се јадат свежи, да се преработуваат, готват, а сокот е посебно вкусен.
Иако според некои записи култивацијата на крушките датира од пред 3000 години, постојат претпоставки, според кои, во ова чудесно овошје уживал и човекот од Каменото доба. Во својот славен еп – Одисеја, Хомер ги окарактеризирал крушките како „дар на боговите“, а во времето на францускиот крал Луј XIV, крушите биле симбол на луксуз.

Јаболко 6+ месеци

One apple а day, keeps the doctor away :)
Иако јаболкото можеби и не е така атрактивно овошје, сепак е едно од најдобрите и најздрави намирници и би требало да се користи во секојдневната исхрана.
Бидејќи се целогодишни, јаболките достапни се во текот на целата година и тоа по сосем нормални и пристапни цени.Јаболките се познати по својот освежителен, кисело-сладок вкус и посебна арома. Постојат околу 10 000 сорти на јаболки кои меѓу себе се разликуваат по вкус, по слаткост или киселост, по конзистенција и по сочност.

Friday, August 19, 2016

Киви 12+ месеци

Киви (или кинеско диво грозје) е едно од највкусните, но и најздравите овошја. Потекнува од јужна Кина, од кинеската провинција Шанжи. Ова егзотично овошје е признаено како национален симбол на Кина.Кељ 10+месеци

Кељот е намирница која спаѓа во суперхрана. Овој лиснат зелен зеленчук се јаде во текот на целата година. Може да се измеша со овошје во блендер и да се пие како сок, да се јаде како салата, како вариво или запечен, како прилог на другите јадења или како здраво главно јадење.


Прокељ 8+ месеци

Прокељ или кељ пупчар е зеленчук од фамилијата на зелките (Brassicaceae). По својот изглед потсетува на минијатурна главица зелка. Прокељот е двогодишна билка со атрактивен изглед, со листови формирани во т.н. пупови, кои личат на зелени топчиња.
Прокељот потекнува од ладните делови на северна Европа. Во текот на 16-от век бил омилен зеленчук во Белгија, а во 18-от век почнал да се одгледува и во Шведска. Се претпоставува дека во САД е пренесен од Франција.

Saturday, August 6, 2016

Овошје и зеленчук: виножито полно здравје!

Храната може да биде и лек и болест. Оние кои се грижат за своето и здравјето на семејството, секогаш се трудат да имаат повеќе сезонското овошје и зеленчук со прекрасни и разновидни бои на семејната трпеза наместо индустриски преработената храна
Храната може да ја поделиме и според боите и тоа : жолто-портокалова, црвена, зелена и сино-виолетова, бои кои би требало секојдневно да ги внесуваме со исхраната.
Ако во исхраната внесуваме голема количина на овошје и зеленчук во различни бои, можеме да спречиме многу современи заболувања како што се: кардиоваскуларните заболувања, остеопорозата, дијабетот и малигните заболувања, кои се јавуваат како последица на современиот начин на живот и исхрана.

Подготовка на кефир

Начинот на подготовка е многу едноставен. Потребно е само млеко и габи, односно зрнца од кефир. Традиционално, за подготовка на кефир не се користат метални садови и лажици, бидејки може да го уништат лековитото дејство на напитокот.

Friday, August 5, 2016

Поддршка на доењето

Затоа што е светска недела на доењето денес ќе ја споделам и раскажам мојата приказна на темата.
Можеби не сум стручна, ама затоа сум искусна. Единствено жалосно е што искуството морав сама да го стекнам, а обично треба помош. Доењето е вештина. Поготово за мајката. Бебињата го имаат инстиктот, но ако мајката ја нема упорноста ништо од дружбата. Некои мајки тоа го совладуваат лесно, а овие како мене потешко.