Wednesday, January 4, 2017

Топ 15 здрави намирници за деца - 6. ЗЕЛКА

Таа има благ вкус и децата поради тоа ја сакаат. Зелката може да го намали ризикот од појавување на рак, го подобрува варењето на храната и помага побрзо да се исфрлат штетните токсни од телото.


Од зелката може да направите вкусна зелена салата, супа или пак да употребите некој азиски рецепт бидејќи таа е многу застапена во азиската кујна.


Идеален рецепт за 12+ Виолетова зелкаСостојки:
 •     1 виолетова зелка
 •     1 главица кромид
 •     1 чешне лук
 •     Целер
 •     2 моркова
 •     Сол, бибер, домашна вегета и мелена пиперка
 •     Маслиново масло
 •     Вода


Подготовка:
издинстајте го во вода ситно исечениот кромид. Додадете ги лукот и целерот, исто така ситно исечени. Потоа додадете ги морковите. Посолете и промешајте. Додадете ја ситно исечената зелка. Додадете зачини, измешајте и намалете ја температурата на рерната.
Динстајте и повремено додавајте вода за зелката да не загори.
Кога зелката е готова, тргнете ја на страна, оставете малку да се излади и послужете ја.

Добар апетит!

2 comments:

 1. Vegeta 12+ ? Mislev deka za vozrasni se izbegnuva ,a ne za deca...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Сега е изменет текстот, се мисли на домашна вегета, не на купечка секако

   Delete