Thursday, August 31, 2017

Градење на здрави прехранбени навики во семејството како значаен фактор за правилен раст и добро здравје кај децата

Корелацијата помеѓу животниот стил, начинот на исхрана и здравјето денес е научно докажан факт. Факт кој секојдневно го потврдуваме во пракса. Имаме достапни информации и можност за едукација, а науката за храна и правилна исхрана ни дава сигурност во изборот на прехрамбени намирници кои се неопходни за добро здравје, ментална и физичка благосостојба.


Tuesday, August 29, 2017

Нова препорака: ДА НЕ СЕ ДАВААТ овошни сокови на деца помали од една година

Сок. Многу луѓе го сметаат за здрав напиток, нешто што треба да биде дел од детската исхрана. Но по се изгледа дека воопшто не е здрав и неопходен и не треба да биде дел од детската исхрана. Всушност, Американската Асоцијација на Педијатри (AAP) штотуки излезе со препорака дека децата помали од една година воопшто не треба да пијат сок. Ова е голема промена, за разлика од претходните препораки, кои беа дека бебиња помали од 6 месеци не треба воопшто да пијат сок.

Дипл. нутриционист Маја Велковска, дел од екипата на Здрава храна, здрави деца!

Маја Велковска е дипломиран нутриционист. Својата едукација ја има завршено на технолошко-технички факултет – Велес, насока нутриционизам, како првенец на генерација. Има свој блог и Facebook група. Целта и е да да го едуцира населението за нутритивната вредност на храната, за правилен начин на исхрана со цел превенција на болести и одржување добра општа здравствена состојба, диетотерапија при одредени заболувања и состојби, исхрана на различни категории на граѓани (пример-деца, трудници, стари лица...)

Monday, August 21, 2017

Сирење - еден од најдобрите извори на калциум

Еден од минералите што најмногу го има во нашиот организам е калциумот. Тој е потребен за цврстината на коските и за здрави заби., а најдобар извор се млечните производи. Ако децата не консумираат доволна количина на сирење и јогурт секој ден, тогаш нема да можат да ја обезбедат потребната дневна  количина.Во раното детство, од 2-4 години, децата имаат поголема потреба од оптимални количини на калциум во однос на доенечкиот период, а со возраста количините постепено се зголемуваат. 

Tuesday, August 15, 2017

Поддршка на доењето: „Од мајките кои дојат за мајките кои ќе дојат“ -Маги Самарџиевска


Приказната на Маги Самарџиевска

Секоја приказна има своја тежина. Најболни се за оние кои ја проживеале, доживеале, поминале, особено ако е од неуспешните, како што вели Маги. Но иако нејзината приказна не со долг доенички стаж, сепак е поучна. Маги вели дека сега ќе учи од грешките, а се надеваме и вие. Но под грешки во оваа приказна не се мисли на мајката туку на оние чија работа е да научат како да ги совладаме доеничките препреки кои Маги ги имала премногу. Ние и посакуваме следната доеничка приказна да е среќна и успешна, без потешкотии и тажни спомени. Со лесно Маги :) 

„Мојата приказна веднаш ке кажам не е од оние успешните..Но е доказ дека во животот не е се црно бело и дека работите некогаш заземаат поинаков тек, колку и да се трудиме и бориме со сите сили да ги насочиме онака како што сме замислиле и посакале. За да не бидам погрешно разбрана од која причина ја кажувам, уште на почетокот ке нагласам дека сум фанатичен поборник за доење и без исклучок го сметам за најприродна и најздрава храна за бебето кое мајката може да му ја овозможи. Чувството на љубов, топлина и специјалната поврзаност се бонусот во кој уживаат и мама и бебе. Нашата “доенечка”приказна полна солзи, крв и болка почна пред 3 години. 

Tuesday, August 8, 2017

Поддршка на доењето: „Од мајките кои дојат за мајките кои ќе дојат“ - Весна Ѓурковска Каеска

Приказната на Весна Ѓурковска Каеска


Советите и поддршката од стручните лица се многу важни, но доколку мајката нема самодоверба, доењето може да тргне на погрешен пат. Самодовербата е клучна кај една мајка. Таква е приказната на Весна. Таа во ниеден момент не се посомнева во себе и способноста да дои.

„ Многу да внимаваш да не фатиш маститис! Тоа е најстрашното и најболното искуство, кое може да заврши со хируршка интервенција! “
Вака, како ехо ми одекнуваа зборовите на најблиските непосредно пред денот на кој на свет го донесов мојот син.
И така започна една приказна на едно релативно долго дружење на тема доење и однос мајка доилка – бебе доенче. Беше природно, беше предизвик, но и болно. Болно, не заради рагади и крв на градите, болно не заради наводното постојано плачење на бебето и “ советите од страна “ дека немам млеко, туку од непроодни канали, грутки, преполнетост, хиперлактација.
Ако, мајките се плашат од меки гради за коие неправедно се мисли дека немаат млеко, јас се плашев од моите камења и тврди гради во кои имаше многу млеко! Дури и премногу!

Sunday, August 6, 2017

Поддршка на доењето: „Од мајките кои дојат за мајките кои ќе дојат“ - Симона Живкова

Приказната на Симона Живкова

Најтешко е кога мора сам да се соочиш со непознатото. Уште потешко е кога се работи за бебе. Но наша среќа што постојат стручни лица кои несебично одвојуваат од своето време да ни помогнат да ги совладаме препреките со кои се соочуваме како мајки. Таква е приказната на Симона:


Мајка доилка на дете од 2 години и 8 месеци. 

Во однос на доењето и сите мајчински работи почнав да истражувам веднаш одкако дознав дека сум бремена. Мојата преголема љубопитност ме однесе во една ,,Соба за доење,, уште на почетокот на мојата бременост. Таму прочитав многу инспиративни приказни, искуства, мајки борци и јас уште пред да родам бев решена и знаев дека моето бебе ке цица. Ова го кажувам поради тоа што секоја мајка која била цврсто убедена во тоа дека ке успее да дои, успеала. Всушност не количината на млекото, не совршените брадавици или којзнае какво искуство.... Првиот и најбитен услов за успешно доење е волјата на мајката.На мои 22 години со царски рез ја родив мојата царица.. Веднаш по раѓањето ми ја дадоа само да ја бакнам и ме префрлија во шок соба. Ќерка ми си ја видов после два дена. Поддршка на доењето: „Од мајките кои дојат за мајките кои ќе дојат“ - Билјана Димовски

Приказната на Билјана Димовски

Понекогаш целито тој период после породувањето е стресен и попратен со сите оние добро познати расположенија кои се менуваат во секунда. Тогаш можеби е уште потешко да се биде упорен и трпелив да се совлада вештината доење, но мајките се најсилните суштества на светот, па знаат дека и тоа ќе го издржат лавовски! Еве еден таков пример:

Прв пат станав мајка во 2008-ма година. Ги немаше овие групи за совети, а мислам дека на почетокот немав ни ФБ. Интересно е тоа што за време на целата бременост, ниеднаш не помислив на доењето, тоа некако се подразбираше само по себе, едноставно немав друга опција, не купив ни шишенца, за секој случај. Син ми се роди на 16.10. Многу лесно и брзо. Бидејќи во болницата во Битола, во родилната сала се два бокса еден до друг, одделени само со една прозирна завеса, само што ме средија, донесоа друга родилка. Син ми веќе на големо се дереше и им пречеше, па акушерката ми го стави на града, дури лежев на бокс. Првиот контакт-незаборавен! Благ шок, ми дојде како нешто неочекувано, зошто воопшто не се спремав за доење. 

Tuesday, August 1, 2017

Поддршка на доењето: „Од мајките кои дојат за мајките кои ќе дојат“ - Лени Џовани

Успешната доеничка приказна на Лени Џовани


Во овој пост ќе прочитате приказна која ќе ве наежи, разнежни и ќе ви даде сила, трпение и мотив да доите. До сега се посветивме на совети со доењето на едно бебе, но еве ви едно поразлично искуство на храбра мајка која дои две близначиња! Мајки, идни и сегашни, верувајте им на инстиктите како мама Leni Govani на чија упорност и желба да им го даде најдоброто на своите ангелчиња и се поклонуваме! БРАВО мамо!
 

„На 06.09.2013г. на свет ги донесов моите две ангелчиња Деана и Дарија. Како неискусна мајка првите 2 дена плачев во болница затоа што цицнуваа по неколку секунди и заспиваа.Третиот ден сфатив дека ми ги носат најадени со ад млеко и веднаш се побунив.Со често расправање и малтретирање персонал некако издржавме цели 8 дена (за мене цела вечност), но кога дојдовме дома се беше поинаку.